Fakty i mity #1

Nadszedł czas, aby wyjaśnić niewyjaśnione.
Czyli fakty i mity o... 

...ślubie kościelnym. 


1. Czy świadek musi mieć bierzmowanie?
Świadkowie nie muszą mieć bierzmowania ani chrztu. W Kościele nie ma wymagań, aby były to osoby wierzące, więc nie muszą również przystępować do Spowiedzi i Komunii Św. Najważniejszym wymaganiem wobec świadków jest ich pełnoletność
Warto również zauważyć, że świadkami na ślubie nie muszą być osoby o przeciwnej płci. Mogą to być dwie kobiety lub dwóch mężczyzn. 

2. Czy można wybrać czytania i psalm?
Para Młoda ma do wyboru kilka fragmentów do pierwszego i drugiego czytania oraz kilka psalmów. Wszystkie można przejrzeć TU. Dodatkowo, można przedstawić księdzu swoją propozycję czytań. Do przeczytania ich w trakcie Mszy Św. można zaangażować najbliższych.

3. Czy można zorganizować ślub kościelny w plenerze?
Ślub kościelny powinien odbywać się w parafii Panny Młodej lub Pana Młodego. Po uzyskaniu odpowiedniej zgody można wziąć ślub w innej parafii. W wyjątkowych sytuacjach można starać się o pozwolenie na udzielenie ślubu w kaplicy. Otwiera to możliwość przeprowadzenia uroczystości w plenerze. Jednak wymaga to odpowiedniego uzasadnienia swojej prośby. 

4. Czy Panna Młoda może założyć welon, jeśli ma dziecko?
Pytanie to, może dla niektórych wydawać się zaskakujące, jednak bardzo często zadają je Panny Młode. Welon symbolizuje czystość, dlatego dla niektórych kontrowersyjnym wydaje się zakładać go Pannie z dzieckiem. W dzisiejszych czasach znaczenie tego symbolu zaczęło się rozmywać, dlatego nikt nie zwraca uwagi na potencjalną niestosowność. Kwestia wyglądu Panny Młodej jest luźniejsza i zależy w większości przypadków od niej samej. To ona może zdecydować o tym, w czym będzie się dobrze i pięknie czuła i coraz rzadziej spotka się z negatywnymi komentarzami.

Czy masz inne wątpliwości, w których rozwianiu mogłabym Ci pomóc? Zapraszam do komentowania. :)



Komentarze